VIN /Şarap Menüsü

Kırmızı Şaraplar

aaq.png
şarab.png

Chamlıja Karasevda Papaskarası 2019

Firmanın Kırklareli Istranca bölgesindeki deniz seviyesinden 300 metre yükseklikte yer alan tebeşir, kum ve kil toprak yapısına sahip Karadere ve Soğucak-Kurtçatağı bağlarında yetiştirilen papaskarası üzümlerinden üretilmiştir.
 

Karasevda Papaskarası 2019, bütün salkım fermantasyonu (whole bunch) metoduyla yapılmış olup,12 ay Fransız Meşe Fıçılarda olgunlaştırılmıştır.
 

Orta koyu nar çiçeği kırmızısı renkte, burunda tatlı kırmızı meyveler ile kakule, karanfil, vanilya ,hafifçe kendisini hissettiren, tütün, füme notlar  ve tazeleyeci yeşil bitki aromalarına sahip, damakta zarif tanen yapısı ve canlı asiditesi ile hafif gövdeli, ince dokulu bir kırmızı şaraptır.

...............................525tl

02.png
02.png

Kavaklıdere Primeur Öküzgözü Kırmızı 2022

Karbonik maserasyon tekniği ile yapılmış bu Primeur Kırmızısı Doğu Anadolu Bölgesinin Öküzgözü üzümlerinden üretilmiştir.

Fuşya renkte ,canlı ve parlak görünümlü, burunda çilek, mürdüm eriği, vişne, kiraz, nar aromaları ile 
Damakta, meyvemsi yapısı ile birlikte hissedilen baharat notalarına sahip, diri asiditeli, hafif gövdeli ve düşük tanenli bir kırmızı şaraptır.

 

.............................135/420tl

04.png

Selendi Moralı Bordeaux Blend 2021

Firmanın Akhisar'ın yüksek rakımlı Sarnıç köyünde yer alan bağlarında organik olarak  yetiştirilen Cabernet Sauvignon ,Merlot ve Petit Verdot üzümlerinden üretilmiştir.

4 ay Fransız meşe fıçılarda olgunlaştırılmıştır.

 

Koyu bordo renkte, burunda,siyah Napolyon kirazı, böğürtlen, yaban mersini ve frenk üzümü aromaları ile karabiber, karanfil, tatlı baharat, tütün ve is çağrışımlı,

 

Damakta, güçlü meyve konsantrasyonuna dengeli bir biçimde eşlik eden meşe notlarına sahip, sıkı tanen yapılı ,orta gövdeli bir kırmızı şaraptır.

................................535tl

Kastro Tireli Medar Syrah,Boğazkere 2017

Firmanın Manisa Akhisar Pınarcık Köyü mevkiindeki deniz seviyesinden 200 metre yükseklikte kalan bağlarında organik olarak yetiştirilen Syrah ve Boğazkere üzümlerinden üretilmiştir. Fermantasyon, üzümün kabuğunda doğal olarak bulunan yabani maya ile gerçekleşmiş, 8 ay Fransız meşe fıçılarda olgunlaştırılmıştır.

 

Parlak yakut renkte, burunda kırmızı orman meyveleri, ahududu, kiraz, dağ çileği ile meşe çağrışımlarının ‘vanilya, sedir, is‘ ve tütün notlarının beraberce dengeli bir şekilde hissedildiği,

 

Damakta ,olgun tanenlerin sunduğu yuvarlak yapısı ile, bitişi dengeli bir kırmızı şaraptır.

..............................435tl

Beyaz Şaraplar

Prodom Sauvignon Blanc 2021

Firmanın Denizli Güney Bölgesindeki anlaşmalı bağlarında yetişen Sauvignon Blanc üzümlerinden üretilmiştir,

 

Açık limon sarısı renkte,yeşil röfleli, burunda yoğun narenciye, yeşil elma ve mineralsi notlar barındıran,

 

Damakta, meyve konsantrasyonu güçlü, orta damaktaki yuvarlak yapısını dengeleyen diri bir asiditeye sahip ,bitişi mineralsi ve dengeli bir beyaz şaraptır.

............................460tl

08.png

Kavaklıdere Primeur Sultaniye Beyaz 2022

Karbonik maserasyon tekniği ile yapılmış bu Primeur beyazı Ege Bölgesinin Sultaniye üzümlerinden üretilmiştir.

Açık sarı renkte, yeşil röfleleri belirgin, burunda narenciye, armut,muz ,yeşil elma ve hanımeli çiçeği çağrışımlı aromalar ile
Damakta, yüksek asiditesi ile birlikte son derece canlı ve neşeli şekilde hissedilen meyvemsi nüanslara sahip bir beyaz şaraptır.

.............................135/420tl

Lermonos Lykos Valley Sauvignon Blanc 2021

Firmanın Denizli Çal Bölgesinde konumlanmış  bağlarında yetişen Sauvignon Blanc üzümlerinden üretilmiştir.


Açık limon sarısı renkte, burunda limon, lime, yeşil elma aromaları ile,
Damakta lime, mint, yeşil elma ve mineralsi notların belirgince hissedildiği, yüksek asiditeli, orta gövdeli, ferahlatıcı bir beyaz şaraptır.

..........................420tl

IMG_0610 kopya 2-min.png

Roze Şaraplar  

Paşaeli Çalkarası Blush 2021 

Firmanın Denizli Çal bölgesinde deniz seviyesinden 800 metre yükseklikte yer alan, kum-kil-kireç karışımı toprak yapısına sahip olan bağlarında yetişen Çalkarası üzümlerinden üretilmiş olup fermantasyon sonrası 3 ay süre boyunca tortusu üzerinde bekletilerek olgunlaştırılmıştır.
 

Açık somon renkte, burunda kiraz, çilek, ahududu, narenciye aromalarına sahip, damakta yoğun meyve konsantrasyonu dengeleyen diri asiditesi ile bitişi yuvarlak ve dengeli ferahlatıcı bir blushtır.

...........................430tl

14.png

Kastro Tireli Elaia Syrah & Mourvedre & Kalecik Karası Roze 2021

Firmanın Manisa Akhisar Pınarcık Köyü mevkiindeki deniz seviyesinden 200 metre yükseklikte kalan bağlarında organik olarak yetiştirilen Syrah, Mourvedre, Kalecik Karası üzümlerinden üretilmiştir. Fermantasyon sonrası tortusu üzerinde bekletilerek olgunlaştırıldıktan sonra şişelenmiştir.

 

Açık somon renkte, burunda dağ çileği, kiraz ahududu, pamuk helva ve tazeleyici yeşil bitki notlarına sahip,


Damakta,kırmızı meyve notlarının,diri asiditesi ile daha belirgin ve çarpıcı şekilde hissedildiği,orta damakta dolgun bitişi son derece dengeli bir roze şaraptır.

...............................430tl

15.png

Köpüklü Şaraplar  

naifwine-min.png

Naif Pét Nat Çalkarası Blush Brut 2021 *yeni

Önolog-Winemaker Işık Gülçubuk’un projesi olan Naif Pét-Nat ismini Fransızca’da ‘Doğal Köpüklü’ anlamına gelen ‘Pétillant naturel’ in kısaltmasından alır. Denizli’nin Çal ilçesinde 30 yaşını aşmış bağlardan gelen Çalkarası üzümlerinden, yüzyıllardır uygulanan kadim bir yöntemle (Méthode Ancestrale) üretilmiştir. Durultma ve filtrasyon yapılmamış, tortusundan elde ayrılmıştır.


Méthode Ancestrale
Şarap ilk fermentasyonu devam ederken şişelenir ve taç kapak ile kapatılır. Fermentasyon şişenin içerisinde devam eder ve mayalar kalan şekeri tüketirken, CO2 açığa çıkar. Şişeden dışarı çıkamayan CO2, şişe içerisinde çözünür ve ancak kapağı açıldığı zaman baloncuklar halinde  dışarı çıkar. 

 

Parlak, açık pembemsi renkte, burunda, çilek, ahududu, nar ve gül aromaları; damakta, canlı kırmızı meyve notaları ve neşeli baloncukların güçlendirdiği ferahlatıcı asidite ile birlikte oldukça dengeli bir köpüren şaraptır.

..............................670tl

Vinkara Yaşasın Brut 2019

Firmanın Ankara Kalecik Bölgesindeki kendi bağlarında yetiştirilen Kalecik Karası üzümlerinden ,‘Methode Champenoise’ tekniği ile üretilmiş Türkiye’nin ilk doğal köpüren şarabıdır.

 

Açık sarı renkte, burunda narenciye, armut, kayısı, beyaz çiçek aromaları ile hafif toasty notları birlikte  sunan,

 

Damakta, canlı asiditesiyle daha belirgince hissedilen meyvemsi lezzetler ile orta damakta creamy tekstürlü, dolgun ve kalıcı bir bitime sahip bir köpüren şaraptır.

..............................700tl

18.png

Riondo Cuvée 18, Prosecco Frizzante Doc

85% oranında Glera,15% oranında Trebbiano üzümlerinin blend edilmesi ile yapılmış, Açık sarı renkte, gümüş röfleleri belirgin,

 

Burunda, armut, yeşil elma, nektarin, papaz erik ve yasemin çiçeği aromalarına sahip,


Damakta, zarif meyvemsiliğini canlı ve dengeli bir şekilde hissettiren, zamansız bir aperatif şarabıdır.

...............................570tl

PROSECCO-revize (1).png

Arzu Hakbilir'in tadım notları ile...

APÉRO /Şarap Eşlikçileri

Bon vivant / Ehli Keyif

İthal ve yerli 3 çeşit peynir, dana antrikot ve dana jambon şarküteri, sıcak keçi peynir sosu ve sotelenmiş baby patates, kıtır zerdeçallı ekşi maya ve fransız baget ekmeği, tereyağ, zeytin kornişon ve incir reçeli eşlikçiler.

................................402,5tl

Bavarde / Sohbet Sever

İthal ve yerli 2 çeşit peynir, dana antrikot ve dana jambon şarküteri, kıtır zerdeçallı ekşi maya ve fransız baget ekmeği , tereyağ, zeytin, kornişon ve incir reçeli eşlikçiler.

...................................257tl

IMG_8707.jpg
tabak copy-min.png
IMG_8663.jpg

Casse-croute / Ayaküstü

Mimolette peyniri, zeytin, üzüm, kıtır ekmek veya grissini.

.................................125tl

IMG_8856.jpg
IMG_8854.jpg

Şarküteri Tabağı Büyük ilave

...................................119tl

Şarküteri Tabağı Küçük ilave

..................................59,5tl

Peynir Tabağı Büyük ilave

....................................132tl

Peynir Tabağı Küçük ilave

..................................92,5tl